Kaplama

Kaplama hizmetimiz, 1998 yılında İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde başlayıp 2014 yılında Salihli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırımlarımızla ve 2022 yılında Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki askı kaplama tesisimizin devreye girmesiyle genişlemiştir. Kaplama alanındaki faaliyetlerimizi sektör lideri olarak sürdürmekteyiz.

Norm Vida

İzmir’de 38.800 m², Salihli’de 34.000 m² ve Sakarya’da 18.000 m² alanda, başta otomotiv ana ve yan sanayi olmak üzere, beyaz eşya, inşaat, makine, mobilya, elektrik-elektronik gibi farklı sektörlere kaplama hizmeti vermekteyiz.

Üstün kalite politikamız, geniş kaplama çeşitlerimiz, 2023 yılı itibari ile 200.000 ton/yıl ve 1.500.000 m2/yıl üretim kapasitemiz, tüm üretim tesislerimizde 800’ün üzerinde çalışanımız ile Türkiye sektör lideriyiz.

Kaplama Çeşitlerimiz
Elektrolitik Çinko Kaplama

Metallerin korozyona karşı korunması amacıyla uygulanan en geleneksel kaplama türlerinden biri olan elektrolitik çinko kaplama; elektroliz ile baz metal üzerinde ince bir film tabakası oluşturarak baz metalin korozyondan korunmasını sağlar. Norm Coating bünyesinde MacDermid ve Atotech lisanslı 5 adet asidik ve 1 adet alkali çinko tam otomatik tambur kaplama tesisi ile yılda 60.000 ton , ayrıca 1 adet askı çinko tesisi ile yılda 500.000 m2 kaplama yapabilmekteyiz.

Elektrolitik Çinko Nikel Kaplama

Çinko Nikel kaplama içerisinde özel bir istek belirtilmediği sürece standart olarak %12-15 oranında nikel bulunduran alaşımlı elektrolitik çinko kaplama türüdür. Nikel alaşımlı çinko kaplama yüksek korozyon performansı sağlar.  Alkali çözeltili banyolar ile uygulanabilen Çinko Nikel kaplama, metal dağılımının daha kolay kontrol edilebilir ve kaplama performansının daha iyi olması sebebiyle tercih edilmektedir. Norm Coating bünyesinde MacDermid ve Atotech lisanslı 2 adet alkali çinko nikel tam otomatik tambur kaplama tesisi ile yılda 22.000 ton , ayrıca 1 adet askı çinko nikel tesisi ile yılda 1.000.000 m² kaplama yapabilmekteyiz.

Çinko Fosfat Kaplama

Kristalize yapılı dönüşüm kaplamasıdır. Tek başına çinko fosfat; ağırlıklı olarak nakliye sırasında oluşabilecek olumsuz koşullara karşı kısa süreli korozyon koruması olarak kullanılmak ile beraber; yaş/toz boya, kataforez ve lamelli kaplama gibi kaplamalarda; yüzey hazırlama prosesi olarak kullanılmaktadır. Norm Coating bünyesinde; yıllık 3600 ton/yıl kapasiteli, Chemetall ve MacDermid lisansı ile ince taneli ve kalın taneli daldırma çinko fosfat kaplama uygulanmaktadır. Ayrıca yaş/toz boya tesisimizde sprey ince taneli çinko fosfat kaplama boya öncesi yüzey işlem olarak uygulanmaktadır.  

Üstlak Uygulamaları

OEM tarafından onaylı lisanslı Macdermid , Coventya ve Atotech kimyasallarımız ile bağlantı elemanlarının montaj koşullarına bağlı olarak sürtünme katsayısı ayarlanabilmesine ve korozyon direncinin arttırılabilmesine olanak sağlamaktadır. Norm Coating bünyemizdeki 8 adet üstlak hattımızda yıllık 45.000 ton üstlak uygulaması yapabilmekteyiz.

Çinko Lamelli Kaplama

Çinko lamelli kaplama, çinko ve alüminyum lameller ve bu lamellerin baz metale kürlenme ile tutunmasını sağlayan inorganik bağlayıcılardan oluşan, çok yüksek korozyon dayanımı sağlayan bir kaplama türüdür. Norm Coating,  otomotiv başta olmak üzere dünya çapında tüm OEMler tarafından onaylı lisansörlerin (Dörken, Geomet, Magni, Atotech) onaylı uygulayıcısı olarak; çinko lamelli kaplamada 13 adet Dip Spin, 3 adet Sprey ve 2 adet Rack Dip Spin olmak üzere yıllık 40.000 ton kapasiteli geniş bir makine parkuruna sahiptir.

Teknik Temizlik (Cleanliness) Uygulaması

Bağlantı elemanları üzerinde bulunan mikropartiküller, yeni teknolojik sistemlerde çok daha hassas hale gelmektedir. Mikropartiküller; dişli kutuları, türbinler ve motorlar gibi teknik ürünlerin veya şırınga ve filtre gibi tıbbi cihazların arızalanmasına neden olabilir. Bundan dolayı standart ve şartnamelerde ürün üzerindeki kirlilik boyutunun, adedinin  ve ağırlığının çok büyük önemi ortaya çıkmış ve ürünler üzerinde olabilecek maksimum partikül sayıları, türü, büyüklükleri ve ağırlıkları standartlarda temizlik seviyeleri olarak sınıflandırılmıştır.  Bu temizlik seviyelerinin yakalanabilmesi için oluşturulan Cleanliness prosesimizle  yıllık 600 ton kapasiteyle özel yıkama ve paketleme işlemi yapılmaktadır. Cleanliness prosesindeki temizleme işleminin yeterliliği; laboratuvarımızda kurulan temizlik kontrol odasında kontrol edilmekte ve raporlanmaktadır.

Hidrojen Gevrekliği Giderme Uygulaması

Malzeme kaynaklı olarak veya malzemeye uygulanan harici işlemler sebebiyle hidrojen atomlarının ürünün içine girmesine ve ardından oluşturduğu süneklik kaybına hidrojen gevrekliği adı verilir. Özellikle dayanım sınıfı 10.9 ve üstündeki dayanımlarda olan metallerin belli kuvvete maruz kalmaları sonucunda hidrojenin yoğun bulunduğu bölgelerde çatlama veya kırılma riski taşır. Elektrolitik kaplama sonrasında malzeme yüzeyleri tarafından emilmiş olan hidrojeni uzaklaştırmak amacıyla 180°C-220°C sıcaklık aralığında yapılan tavlama işlemi ile risk azaltılabilir. Norm Coating bünyesinde bulunan 5 adet HGG fırınlarında yıllık 50.000 ton HGG işlemi yapılabilmektedir.

Yaş / Toz Boya Uygulaması

Norm Coating bünyesinde yıllık toplam 260.000 m² yüzey alanı boyama kapasiteli, power-free konveyör sistemli, astar ve ana kat olmak üzere 6 eksenli tam otomatik robotlu çift kabin yaş boya hattı ile beraber kartezyen robotlu tek kabin toz boya hattımız bulunmaktadır. Ön işlem olarak Tri-katyon çinko fosfat uygulaması yapılmaktadır. Tüm Otomotiv Ana ve yan sanayileri ile beraber beyaz eşya, makine üreticileri ve elektrik-elektronik firmalarına hizmet vermekteyiz.

Mikrokapsüllü kilitli boya uygulamaları

Yüksek çözünme direnci gereken yerlerde cıvata dişlerine uygulanan Mikrokapsüllü kilitleme sistemleri, bağlantı elemanlarının montaj sonrası çözülmesini engellemek için kullanılmaktadır. Norm Coating bünyesindeki tesislerimizde 3M 2353 - Precote 5 – Precote 30 - Precote 80, Precote 85 ve Precote 300 kimyasalları kullanılan 6 adet Mikrokapsüllü kilitli boya hattımızda yıllık 200.000.000 adet kapasite ile kilitli boya hizmeti vermekteyiz.

Plastik Patch uygulaması

Bağlantı elemanlarının dişlerine uygulanan plastik patch vibrasyona karşı çözülme direnci sağlarken tekrar kullanılabilme özelliği ile kilitleme sistemlerinde tercih edilmektedir. Norm Coating bünyesindeki tesislerimizde 5 adet Plastik Patch hattımızda Tuflok® lisansı ile yıllık 70.000.000 adet kapasitemizle plastik patch hizmeti vermekteyiz.

Diş maskeleme uygulamaları

OmniMASK®, kaynak sıçraması ve elektrolitik birikimli kaplamaların, elektroforetik kaplamaların veya kataforez kaplamanın, astarların ve boyaların birikmesine karşı koruma sağlayan teflon bazlı toz kaplamadır. Kaynak somunları ve kaynak cıvataları için yaygın olarak kullanılan OmniMASK® uygulamasından Norm Coating bünyesindeki tesislerimizde yıllık 27.000.000 adet kapasiteli 3 adet uygulama hattı bulunmaktadır.

İzmir Kaplama Tesisi

Atatürk Organize Sanayi Bölgesi 10038 Sokak No: 5 35620 Çiğli/ İzmir/ Türkiye

Tel : +90 232 328 19 13
sales@normcoating.comSalihli Kaplama Tesisi

Salihli Organize Sanayi Bölgesi 306. Cadde No: 9 Salihli 45300 Salihli/ Manisa/ Türkiye

Tel: +90 232 328 19 13
sales@normcoating.comSakarya Kaplama Tesisi

1. Organize Sanayi Bölgesi 11. Cadde No:14 54580 Arifiye/Sakarya/ Türkiye

Tel: +90 232 328 19 13
sales@normcoating.com